Ze względu na aktualną sytuację związaną z pandemią wirusa COVID-19, informujemy, iż gabinet jest otwarty w wyznaczonych dniach i godzinach. Od poniedziałku do czwartku, w godzinach 13:00- 18:00. Rejestracja telefoniczna. nr tel 523717698 oraz 523758027
Hanna Trzaska, nr tel. 608 429 474

Nakład, czyli onlay, co to takiego?

16
paź

Nakład, czyli onlay, co to takiego?

 

Ząb, w którym jest ubytek powinien być wypełniony.

Jest to dla wszystkich dosyć oczywiste .

Jednak nie zawsze najlepszym rozwiązaniem problemu jest „zwykłe ” wypełnienie.

Jeśli w koronie zęba brakuje dużej ilości tkanki ( np. brakuje całej ściany, lub dwóch ,trzech ścian ), to zwykłe wypełnienie może nie odtwarzać w stu procentach utraconej funkcji i wyglądu zęba.

Czasem po wypełnieniu takiego dużego ubytku pacjenci skarżą się na trudności w prawidłowym żuciu, na zaleganie resztek pokarmowych między zębami a także na brzydki wygląd zęba.

 

Kiedy powinniśmy zdecydować się na onlay?

 

Onlay, to takie „ wypełnienie na miarę ”. Wykonywany jest najczęściej z kompozytu światłoutwardzalnego. Po opracowaniu ubytku pobierane są wyciski. Następnie laboratorium protetyczne przygotowuje onlay w kształcie idealnie dopasowanym do ubytku.

Onlay odtwarza punkty styczne, czyli miejsca kontaktu z zębami sąsiednimi. Powierzchnia zgryzowa jest ukształtowana w sposób który pozwala odtworzyć warunki prawidłowego kontaktu z zębem przeciwległym, czyli prawidłowe żucie i nagryzanie. Dzięki temu ząb nie jest ani przeciążony, ani niedociążony w zgryzie. Wykonywanie takiego uzupełnienia poza jamą ustną pozwala na osiągnięcie większej twardości materiału.

 

Po zmianie starego wypełnienia na onlay często słyszę od pacjentów:

 

„ Ząb nie jest już taki płaski. Mogę znowu normalnie gryźć.”

„ Onlay jest gładki w dotyku, nie czuć różnicy między powierzchnią naturalnego zęba a odbudową „

„ Przestałem mieć problemy z zalegającymi między zębami resztkami pokarmowymi”.

 

Onlay zmniejsza ryzyko „ złamania zęba”

 

Bardzo często zdarza się, że pacjenci przychodzą w sytuacji nagłej, kiedy podczas jedzenia odłamała się cała ściana zęba. Takie sytuacje bardzo rzadko zdarzają się w zębach zdrowych, niewypełnionych. Najczęściej przyczyną jest przeciążenie , na które narażona jest cienka ścianka zęba, którego większą część stanowi wypełnienie stomatologiczne.

Ryzyko zdecydowanie zmniejsza się, jeżeli zastosujemy onlay, dlatego, że rozkład sił jest bardziej fizjologiczny.

Dlatego przy kolejnej wymianie wypełnienia warto przeanalizować możliwość odbudowy typu onlay.

 

Wróć

Udostępnij wpis:

Inne wpisy:

Instagram

@gabinet_trzaska

Czytaj dalej