Ze względu na aktualną sytuację związaną z pandemią wirusa COVID-19, informujemy, iż gabinet jest otwarty w wyznaczonych dniach i godzinach. Od poniedziałku do czwartku, w godzinach 13:00- 18:00. Rejestracja telefoniczna. nr tel 523717698 oraz 523758027
Hanna Trzaska, nr tel. 608 429 474

Wiosenne porządki – piaskowanie

11
sie

Wiosenne porządki – piaskowanie
11 sierpień 2015 | ProfilaktykaWyróżnione

Codziennie pijemy kawę, herbatę, czasem wino…niektórzy palą papierosy. Popełniamy różne „grzeszki” wobec zębów, a też nie zawsze jest czas na idealną wieczorną higienę. Taka idealna higiena powinna obejmować nitkowanie, szczotkowanie zębów przez 2-3 pełne minuty, szczotkowanie języka, płukanie płynem oraz najlepiej irygację (przepłukiwanie irygatorem).

Czyli ok 8-10 minut powinniśmy poświęcić na pełną higienę uzębienia. W rzeczywistości nie każdy i nie zawsze znajduje czas na wszystkie te zabiegi, a zęby często myjemy w pośpiechu i „po łebkach”.

Po pewnym czasie da się zauważyć konsekwencje takich zaniedbań.. oprócz potencjalnych ubytków próchnicowych, zacznie dokuczać nam kamień nazębny (najczęstsza przyczyna krwawienia dziąseł) oraz osad nazębny i różnego rodzaju przebarwienia.

Co można z tym zrobić?

O ile leczenie ubytków próchnicowych wydaje się dość oczywiste, to nie każdy wie, że większość przebarwień na naszych zębach da się różnymi metodami usunąć.

Jeśli przebarwienia nie wynikają ze zmian strukturalnych szkliwa lub zębiny, albo nie są wywołane np. przyjmowaniem we wczesnym dzieciństwie antybiotyków, to zazwyczaj można je łatwo usunąć.

Z pomocą przychodzi zabieg piaskowania. Piaskowanie polega na nieinwazyjnym, dogłębnym oczyszczaniu powierzchni zęba z wszelkich zalegających osadów mechanicznych. Jest to zabieg niebolesny. Powierzchnie zębów oczyszcza strumień specjalnego proszku i wody wyrzucany z piaskarki pod ciśnieniem.

Osad zbiera się głównie w przestrzeniach między-zębowych, przy dziąsłach, od strony językowej dolnych siekaczy, u osób noszących aparaty ortodontyczne przy zamkach, u osób ze stłoczeniami zębów, w trudno dostępnych miejscach. U palaczy osad powstaje szybciej.

Piaskowanie nie wybiela

Piaskowanie nie jest jednoznaczne z wybielaniem. Piaskowanie nie zmieni naszego naturalnego odcienia zębów. Jeśli chcemy ten odcień zmienić, trzeba pomyśleć o zabiegu wybielania zębów.

Warto raz na jakiś czas skorzystać z zabiegu piaskowania, żeby na nowo polubić własne zęby.

Wróć

Udostępnij wpis:

Inne wpisy:

Instagram

@gabinet_trzaska

Czytaj dalej